Our School Governors

The governing body is made up of 12 members, each of whom serves a fixed term of 4 years, with the exception of the head teacher who remains a governor during his/her post.

The governors at Edgewood Primary School are:

Victoria McCormick Chair of Governing Body.
Co-opted Governor
Appointed by the Governing Body.
Date of appointment 04/10/2017.
Term ends 03/10/2025.
No declared business or pecuniary interests.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Paul James Vice-chair of Governing Body.  Chair of Business Committee.
Co-opted Governor.
Appointed by the Governing Body.
Date of appointment 10/11/2018.
Term ends 10/11/2022.
No declared business or pecuniary interests.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Louisa Clark
Co-opted Governor.
Appointed by the Governing Body.
Date of appointment 10/11/2018.
Term ends 10/11/2022.
No declared business or pecuniary interests.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Chris Blount
Co-opted Governor.
Appointed by the Governing Body.
Date of appointment 10/11/2018.
Term ends 10/11/2022.
No declared business or pecuniary interests.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Jessie Wheeler
Parent Governor.
Elected by parents.
Date of appointment 11/03/2021.
Term ends 11/03/2025.
No declared business or pecuniary interests.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Chris Espinoza
Parent Governor.
Elected by parents.
Date of appointment 11/03/2021.
Term ends 11/03/2025.
No declared business or pecuniary interests.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Nicola Cross
Staff Governor
Appointed by Election by staff at the school.
Date of appointment 16/01/201.
Term ends 15/01/2023.
Declared interest as a member of staff and deputy head teacher.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Lisa Waplington
Co-opted Governor
Appointed by the Governing Body.
Date of appointment 23/01/2021.
Term ends 22/01/2025.
No declared business or pecuniary interests.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Olufemi Odubore
Local Authority Governor
Appointed by the Local Authority and confirmed by the governing body.
Date of appointment 26/02/2018.
Term ends 25/02/2022.
No declared business or pecuniary interests.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Matthew Curtis Deputy Head Teacher
Co-opted Governor.
Appointed by the Governing Body.
Date of appointment 25/09/2017.
Term ends 24/09/2025.
Declared interest as a member of staff and deputy head teacher.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Ed Seeley Head teacher
Ex officio
Date of appointment N/A.
Term ends N/A.
Declared interest as a member of staff and the head teacher of the school.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Sally Adamson School Business Manager
Co-opted Governor.
Appointed by the Governing Body.
Date of appointment 17/05/2021.
Term ends 17/05/2025.
Declared interest as a member of staff.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

We have no vacancies

The governing body has two full governing body meetings each term.  One focuses on school business management and the other on academic priorities.

Governors can be contacted via the chair through the school office.  If anyone would like copies of publicly available documents related to the work of the governing body they should address that request through the school office.

Recent former governors.

Yvonne MooreTraining Co-ordinator.
Co-opted Governor.
Appointed by the Governing Body.
Date of appointment 10/11/2018.
Resigned 30-03-2021.
Declared interest as a member of staff.
Not a member of another governing body.
Related to two other members of staff who are siblings.

Marie Leafe
Parent Governor
Appointed by Election by parents of children at the school.
Date of appointment 27/04/2018.
Resigned 2020.
No declared business or pecuniary interests.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Claire Nicklin
Parent Governor
Appointed by Election by parents of children at the school.
Date of appointment 27/04/2018.
Resigned .
No declared business or pecuniary interests.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Lindsay Kerry
Co-opted Governor.
Appointed by the Governing Body.
Date of appointment 09/11/2014.
Left at end of term 09/11/2018.
No declared business or pecuniary interests.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Tom Ward
Staff Governor
Appointed by election by staff members.
Date of appointment 26/03/2018.
Left when employment ended on 31/08/2018.
Declared interest as a member of staff.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Laura Giles
Staff Governor
Appointed by election by staff members.
Date of appointment 22/09/2013.
Left on commencement of maternity leave (26th March 2018).
Declared interest as a member of staff.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.

Michael Tidd
Co-opted Governor.
Appointed by the Governing Body.
Date of appointment 09/11/2014.
Left when employment ended on 31st August 2017
Declared interest as a member of staff, deputy head teacher and consultancy work and an educational author.
Not a member of another governing body.
No relation to other governors or members of staff.